Obiekty

Tworzymy

z aluminium

Obiekty

Nowa odsłona

tradycyjnego designu

Obiekty

Tradycyjny wygląd

w nowoczesnym wydaniu

Targi
Systemy przeszklonych ścian działowych
Ściany bezszprosowe przeciwpożarowe MB-78EI w klasach EI30 i EI60
Obiekty

Miliony m2

doświadczenia w aluminium

Targi

Pierwsze
polskie rolety

z certyfikatem Instytutu Domów
Pasywnych w Darmstadt

Banner Image 1

3000 m² świetlików
w Galerii Wroclavia

dedykowane rozwiązania Aluprof

Obiekt: Galeria Wroclavia

Pollard Street, Manchester 2012

Systemy energooszczędne

nowy standard w budownictwie

Certyfikat Breem Excellent: Pollard Street, Manchester 2012

Sky Tower

Systemy fasadowe Aluprof

212 m wysokości

Obiekt: Sky Tower, Wrocław 2012

Banner Image 1

Bezpieczny

i ciepły dom

Budynek prywatny

Banner Image 1

Kreujemy przestrzeń

tworzymy formę

Obiekt: Centrum Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego

2016-12-01

Zmiana wymogów efektywności energetycznej budynków. Konferencja z udziałem ALUPROF

Czym charakteryzuje się nowoczesna energooszczędna stolarka okienna? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wykonywaniu specyfikacji stolarki okiennej, aby spełnić wymagania WT 2017? Na te i wiele innych pytań, szukano odpowiedzi podczas konferencji „Projektowanie budynków od 2017 roku. Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej”. Konferencja, zorganizowana przez Miesięcznik MURATOR, odbyła się 16 listopada w Warszawie. Udział w dyskusji wziął także przedstawiciel jednego z liderów produkcji systemów aluminiowych w Europie – firmy ALUPROF. 

Konferencja odbyła się w związku ze zmianą wymogów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Od stycznia 2017 roku wchodzi w życie nowe rozporządzenie, które zaostrza wymagania w tym zakresie, zwłaszcza w odniesieniu do efektywności energetycznej budynków. Przekłada się to na wartość minimalną współczynnika izolacyjności cieplnej przegród oraz wskaźnika energii pierwotnej. Swoje prelekcje na ten temat, podczas konferencji, wygłosili m.in. Tomasz Gałązka, Naczelnik Wydziału Efektywności Energetycznej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak, Dyrektor Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej.

W czasie późniejszej dyskusji zastanawiano się nad konsekwencjami, jakie przyniesie zaostrzenie przepisów, a także jak wpłyną one na wybór optymalnych rozwiązań przy projektowaniu i realizacji budynków. – Izolacyjność termiczna jest jednym z podstawowych parametrów charakteryzujących stolarkę. Obecnie okna powinny mieć współczynnik przenikania ciepła Uw nie wyższy niż 1,3 W/(m2K). Od 2017 r. te współczynnik zostaje obniżony do 1,1 W/(m2K). Przy wykonywaniu specyfikacji stolarki okiennej ważne jest, aby mieć na uwadze wszystkie parametry techniczne i nie mylić pewnych pojęć: należy pamiętać o różnicach pomiędzy współczynnikami określającymi izolacyjność termiczną szyby, ram i całej konstrukcji. Wszystkie te elementy powinny być dobrane w sposób optymalny. Ważnym zagadnieniem jest także montaż stolarki i zachowanie przy nim odpowiednich zasad – tłumaczy Aleksander Białas, Specjalista ds. Marketingu w firmie ALUPROF.

Warto również rozważyć zastosowanie elementów służących do ochrony przeciwsłonecznej, takich jak np. rolety. Przez zwiększenie izolacyjności termicznej zimą oraz – w razie potrzeby – zmniejszenie ilości energii słonecznej wpływającej do budynku, pozwalają one wpłynąć na jego bilans energetyczny, zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. W przypadku stosowania dużych przeszkleń, warto także pamiętać o alternatywnych do stolarki okiennej rozwiązaniach w systemach fasadowych. Najczęściej stosowane są tu fasady słupowo-ryglowe. Wymagania termiczne dotyczące przeszklonych fasad są analogiczne do okien: współczynnik przenikania całej konstrukcji Ucw nie może być większy od 1,3 W/(m2K), a od 2017 roku od 1,1 W/(m2K). Szczelność konstrukcji fasadowych jest natomiast zdecydowanie większa, niż szczelność okien. Obecnie na rynku jest wiele rozwiązań systemowych nadających się do budownictwa energooszczędnego, a niektóre z nich są wręcz dedykowane do budownictwa pasywnego.  Ich przykłady możemy znaleźć zarówno w zakresie okien, fasad jak i rolet, co daje nam duże możliwości w doborze rozwiązań. Warto także pamiętać o estetyce rozwiązań i bogatych możliwościach w zakresie kolorystyki i faktury materiałów do produkcji okien, drzwi czy fasad – dodaje Aleksander Białas. 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z życia firmy, oferty, promocje, zapisz sie do newslettera.

Aluprof S.A.
ul. Warszawska 153
43-300 Bielsko-Biała
tel.: +48 (33) 819 53 00
fax: +48 (33) 822 05 12
e-mail: aluprof@aluprof.eu
Zakład w Opolu
ul. Gosławicka 3
45-446 Opole 
tel.: +48 (77) 400 00 00
e-mail: aluprof@aluprof.eu
Zakład w Goleszowie
ul. Przemysłowa 10
43-440 Goleszów
tel.: +48 (33) 483 20 10
e-mail: aluprof@aluprof.eu
 
KRS: 0000106225 | NIP: 547-02-42-884 | Kapitał zakładowy/wpłacony: 4 028 350 PLN,-
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Firma Wiarygodna Finansowo
EU GRANTS

DOTACJE NA INNOWACJE – INWESTUJEMY
W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 - 2013.

Realizacja: Lizard Media